نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
نور مصنوعي گلخانه اي
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
آرشيو
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :partoroshd
تاريخ: 1396/11/20  ساعت: ۱۴

گلخانه نور مصنوعي يا نور مصنوعي در گلخانه

 

در اين مقاله در زمينه گلخانه نور مصنوعي، نور مصنوعي در  گلخانه، نور مصنوعي گلخانه اي، لامپ هاي گلخانه اي، قيمت لامپ مخصوص گلخانه، قيمت لامپ گلخانه، اطلاعت كسب نماييد.

بزرگترين پيشرفت در كشاورزي استفاده از گلخانه نور مصنوعي است. امروزه در كشاورزي مدرن براي تامين نور گياهان از نور مصنوعي در گلخانه استفاده مي شودشركت پرتو رشد نوين با به فروش رساندن نور مصنوعي گلخانه اي به صورت تخصصي و حرفه اي با استفاده از علم كشاورزي مدرن نياز مشترياني كه گياهاني با نياز تابش مستقيم را دارند بر طرف ساخته است . كاربرد اين نورها علاوه بر استفاده در مناطق كم تابش (شهرهاي ساحلي كه روز هاي بارندگي بيشتري نسبت به روزهاي آفتابي دارد)در فصول زمستاني نيز كه ساعات تابش نور خورشيد كوتاه مي باشد مصرف دارد.البته اين نورها مصارف خانگي نيز دارند زيرا اكثر آپارتمان ها و يا محل كار فضاي مناسبي براي نگه داري گياهان ندارند. شركت پرتو رشد نوين نور مصنوعي گلخانه اي را در فريم هاي بسيار متنوع و مقاوم به مشتريا ن خود ارائه مي دهد. تمامي محصولات قلابهاي بسيار مقاوم، براي نصب آسان را نيز دارند. براي مشاهده قيمت لامپ مخصوص گلخانه به بخش محصولات مراجعه نماييد.

جهت مشاهده وبلاگ خريد چراغ رشدگياهقيمت لامپ رشد گياهلامپ مخصوص رشد گياهكليك نماييد.

 نور مصنوعي گلخانه اي، كانديداي جايزه ابداعات تكنولوژي سبز

 

برگزاركنندگان جشنواره تكنولوژي سبز 2014، گلخانه با نور LED شركت فيليپس را به عنوان بهترين فناوري در جشنواره ابداعات تكنولوژي سبز 2014 معرفي كرده‌اند. اين جايزه به تاثيرگذارترين ابداعي كه در نمايشگاه تجاري ارائه شده است تعلق مي گيرد.
هيئت داوران از ميان 53 اختراع دوازده عدد را براي دريافت جايزه انتخاب كرده اند. كه شش مورد مربوط به بخش توليد و شش مورد مربوط به بخش تجهيزات است. LED گلخانهاي فيليپس نامزد بخش توليد اين جشنواره شده است.

شركت فيليپس با LED گلخانهاي خود يك نوع LED جديد براي گلخانه ها معرفي كرده است. اين نوع سيستم نوري جديد ميتواند بطور كامل جايگزين سيستمهاي نوردهي قبلي شود، و يا به عنوان يك سيستم مكمل با كارايي انرژي بالا مورد استفاده قرار گيرد. مزيت برتر LED ها مديون ميزان گرماي كمي است كه در گلخانه توليد ميكند، اين در حالي است كه در گذشته استفاده از لامپ در گلخانه ها باعث ايجاد گرماي زياد مي شد. كم بودن ميزان انتشار گرما توسط اين لامپ ها سبب كنترل شرايط دمايي در داخل گلخانه ميشود. علاوه بر اين كاهش مصرف انرژي در مقايسه با لامپ هاي HSP، به معناي نور بيشتر با مصرف انرژي برابر است.
نكته مهم ديگر كه در رابطه با لامپ هاي LED ميتوان برشمرد اين است كه پنج نوع لامپ LED با پنج نوع طول موج متفاوت ميتواند مورد استفاده قرار گيرد. بر اساس آزمايشات انجام شده، مديران مالي و متخصصين گياهي در شركت فيليپس به توليد كنندگان درخصوص انتخاب نوع مناسب از لامپ هاي LED مشاوره دهند.

نتايج خوب در بسياري از محصولات كشاورزي

Leo van der Harg به عنوان پرورش دهنده رز گلداني به تازگي مجموعهاي از سيستم روشنايي LED فيليپس و HSP را براي زمان گلدهي در محدوده¬اي به مساحت 7000 متر مربع بكار برده است. دستورالعمل نوردهي (طول موج، ميزان نور و مديريت گرماي دو منبع نوري) به او كمك كرده تا گلهاي زيبا، با كيفيت و پر رنگ توليد كند بدون اينكه در مصرف انرژي تغييري ايجاد شود توليد كند. در مورد گياهان  ديگر نظير گوجه فرنگي، كاهو، توت فرنگي نيز چنين نتايجي مشاهده شده است.

در مورد كاهو استفاده از LED منجر به كاهش سوختگي در نوك برگ¬ها شده و در واريتههاي مختلف كاهوي قرمز، رنگ كاهو در زير نور LED نسبت به HSP بسيار بهتر بوده است.

كشاورزي با فناوري هاي پيشرفته(  High-tech farming)

آيا مي توان آينده صنعت كشاورزي را در شهرك صنعتي Indiana در آمريكا جستجو كرد؟ اتاقي در اين شهرك وجود دارد كه كاملا ايزوله بوده و با شرايط آب و هوايي كنترل شده اي  كه دارد براي رشد گياهان بسيار مناسب است. در اين اتاق گياهان 22 ساعت در روز، 365  روز در سال و در يك برج 25 فوتي بدون تماس هيچگونه آفتي و تحت نور بنفش رشد مي كنند.
اين سازه ها كه توسط يك شركت آمريكايي ايجاد شده شامل صد ها LED قرمز و آبي توليد شده در شركت فيليپس هلند است. نور توليد شده توسط آنها دقيقاً طول موج جذب شده گياهان است.
ايده كنار گذاشتن نور خورشيد براي سيستم هاي مصنوعي ايده جديدي نيست. اين روش مزايايي همچون: عدم نگراني در مورد فصول و يا شرايط آب و هوايي و همچنين توانايي رشد در كليه زمانها را دارد (البته وجود دوره خاموشي و روشنايي كه به عنوان خواب براي گياه محسوب مي شود لازم است).
لامپ هاي LED مزاياي زيادي نسبت به لامپ هاي فلورسانس سنتي دارند. يكي از مزاياي آنها دارا بودن راندمان بالا است كه به صرفه جويي در مصرف برق كمك مي كند. راندمان بالا سبب كاهش توليد گرما شده و در نتيجه هزينه هاي خنك نگه داشتن محيط بويژه در گلخانه ها را كاهش مي  دهد. همچنين سرد شدن محيط اين امكان را به وجود مي آورد تا لامپ ها به گياهان نزديكتر شده و در نتيجه مي توان كشت هايي با تراكم بالاتر را بوجود آورد. طول موج نور را مي توان به خوبي تنظيم كرد به نحوي كه بتوان كاهو هاي ترد تر و يا نرم تر توليد كرد.


قيمت لامپ مخصوص گلخانه، را در بخش دسته بندي محصولات مشاهده نماييد.

 

كاربرد نورهاي LED همچنين رشد را افزايش ميدهد. محاسبات نشان داده است كه استفاده از لامپ هاي LED در شرايط كنترل شده محيط داخلي ميتواند دوره رشدي را تا حدود نصف كشاورزي سنتي كوتاه كند. اين مسئله مي-تواند موجب تحقق خواسته هايي شود كه زماني غير ممكن بود، مانند توليد محصولات تازه و محلي در تمام طول سال.
البته اين چنين شرايط كشتي براي گياهاني مانند ذرت و سيب¬زميني كه به خوبي در مزارع وسيع كشت ميشوند مناسب نيست. اما اين شكل از كشت و كار ميتواند براي سبزيجات و گياهان با ارزش در سراسر جهان توسعه يابد.
ارزيابي ملي آب و هوايي كه درماه مه 2014 انتشار يافت خطراتي را كه كشاورزي امريكا با آن مواجه مي¬شود از قبيل حشرات و آفات و احتمال وقوع آب و هواي نامساعد را مطرح كرده است مسلماً كشاورزي در محيط كنترل شده به هر دوي اين عوامل مصون خواهد بود.

راه اندازي سيستم كشاورزي عمودي با استفاده از لامپ هاي LED در ايران

كشور ايران كه در سالهاي اخير با خشكسالي روبرو بوده و به احتمال زياد در سالهاي آينده نيز خشكسالي شديد تر خواهد شد چاره اي جز تغيير استراتژي كشت گياهان را نخواهد داشت. استفاده بهينه از آب و جلوگيري حداكثري از تبخير اين اجازه را به كشاورزي مدرن خواهد داد تا با مقدار اندكي آب، نياز سبزيجات را حتي در شهر هاي در معرض خشكي شديد را در تمام فصمل سال تامين كرد. اين اقدام كه هم اكنون در كشور قطر توسط يك شركت آمريكايي در يك ناحيه كاملا خشك در حال اجراست به اين كشور اجازه داده تا سبزيجات مورد نياز خود را كه تا چندي قبل از خارج وارد مي شد در داخل توليد كند.

استفاده ازلامپ هاي LED در گلخانه ها كه هم اكنون در بسياري از كشورها متداول شده مي تواند علاوه بر كاهش شديد مصرف برق براي توليد نور، و سيستم برودتي گلخانه ها، به افزايش عملكرد و كيفيت بهتر سبزيجات توليد شده منجر شود. بعلاوه نور بنفش توليد شده مانع رشد و تكثير بسياري از عوامل بيماري زا و حشرات نيز خواهد شد كه به نوبه خود باعث كاهش مصرف سموم در گلخانه ها خواهد شد.
براي اولين بار در ايران، سيستم عمودي كشت گياهان با بهره گيري از آخرين فناوري هاي روز دنيا در سيستم نور دهي با استفاده از لامپ هاي LED در پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري در حال پياده سازي است.
اين مجموعه كه با استفاده از لامپ هاي LED كه طيف نوري آنها بطور كاملا دقيق تعيين شده و با تركيب خاصي از نور هاي قرمز و آبي، نور بنفش زيبايي ايجاد كرده، تاكنون براي رشد چند گياه مورد آزمايش قرار گرفته و نتايج قابل مقايسه با سيستم هاي خارجي گران قيمت را بدنبال داشته است. همچنين اين سيستم براي كشت بافت و سلول هاي گياهي در حال راه اندازي است. به گفته مهندس ابولفضل لطفي دانشجوي دكتري بيوتكنولوژي كشاورزي پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري و همكار طرح در راه اندازي اين سيستم، استفاده از اين سيستم نقش بسيار زيادي در صرفه جويي در انرژي خواهد داشت و در آينده نزديك به انتخاب تمامي گلخانه داران پيشرو در كشور تبديل خواهد شد.
به گفته او در نمايشگاه كشاورزي در گلخانه كه در توكيوي ژاپن در ماه ژوئن 2014 برگزار مي شود و در آن 380 شركت برتر دنيا آخرين تكنولوژي هاي خود را در توليد گياهان در گلخانه ها ارائه مي كنند و انتظار ميرود 38000 نفر بازديد كننده داشته باشد، كانون توجه به استفاده از لامپ هاي LED در كشت گياهان متمركز است.
با توجه به تلاش هاي صورت گرفته  و با بومي شدن اين تكنولوژي، اميد مي رود تا گلخانه داران پيشرو كشورمان نيز از اين تكنولوژي روز دنيا استفاده كنند.


:
برچسب‌ها:

[ ]